Πρόβλημα 1
Μια σοκολάτα κοστίζει 32 λεπτά. Με 8 € μπορώ να αγοράσω μία για το καθένα από τα 25 παιδιά της τάξης μου;
Λύση
Σκεφτόμαστε ότι αφού η μία σοκολάτα κοστίζει 32 λεπτά και θέλουμε να αγοράσουμε 25 σοκολάτες, αυτές κοστίζουν συνολικά 32 ∙ 25 = 800 λεπτά.
Θυμηθείτε ότι το 1€ είναι 100 λεπτά.
Οπότε τα 8 € είναι 800 λεπτά, ακριβώς όσα χρειαζόμαστε για να αγοράσουμε τις 25 σοκολάτες.
Επομένως, η απάντησή μας είναι ότι τα 8 € επαρκούν ακριβώς για να αγοράσουμε σοκολάτες για τα 25 παιδιά της τάξης.
Πρόβλημα 2
Η Όλγα ψάχνοντας στο διαδίκτυο πρόσεξε πως οι τιμές στις διαφημίσεις ηλεκτρικών συσκευών ήταν διαφορετικές στην Αμερική από την Ευρώπη. Θέλησε να διερευνήσει αν τα παρακάτω είδη είναι φθηνότερα εκεί ή εδώ. (Ισοτιμία: 1 € = 1,35 δολάρια)
Λύση
Σκεφτόμαστε ότι για να μπορέσουμε να κάνουμε τη σύγκριση θα πρέπει να μετατρέψουμε μία από τις δύο τιμές στο νόμισμα της άλλης χώρας. Ας μετατρέψουμε τα ευρώ σε δολάρια.
Ας εξετάσουμε πρώτα τη φωτογραφική μηχανή.
Στην Ευρώπη η τιμή της είναι 145 €, που αν τη μετατρέψουμε σε δολάρια είναι
145 ∙1,35 = $ 195,75.
Η ίδια φωτογραφική μηχανή είναι πιο ακριβή στην Αμερική, αφού εκεί κοστίζει 199 δολάρια.
Με όμοιο τρόπο βρίσκουμε ότι η τηλεόραση κοστίζει 129 €.
Άρα 129 ∙ 1,35 = 174,15 δολάρια
Επομένως, η τηλεόραση είναι πιο ακριβή στην Ευρώπη, αφού στην Αμερική κοστίζει 149 δολάρια.
Όμοια τα CD κοστίζουν 16 €, άρα 16 ∙ 1,35 = 21,6 δολάρια και είναι πιο ακριβά από την Αμερική που κοστίζουν 9 δολάρια.
Τέλος ο εκτυπωτής κοστίζει 44 €, άρα 44 ∙ 1,35 = 59,4 δολάρια και είναι φθηνότερος από ότι στην Αμερική που κοστίζει 60 δολάρια.